  • TXM-315-LC
TXM-315-LC
advertisement
Manufacturer No:
TXM-315-LC
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-TXM-315-LC
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
TXM-315-LC
Description:
RF TX IC ASK/OOK 315MHZ 8SMD MOD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TXM-315-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    5.2V
  • Nominal Supply Current
    1.5mA
  • Data Interface
    Serial
  • Power - Output
    -4dBm~4dBm
  • Data Rate (Max)
    5kbps
  • Current - Transmitting
    5.2mA
  • Modulation or Protocol
    ASK, OOK
  • Antenna Connector
    Castellation
  • Length
    13mm
  • Width
    9.5mm
  • Thickness
    3.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    LC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE, Security
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.2V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    315MHz
  • Max Output Current
    6mA