  • TXD2SS-2M-12V
TXD2SS-2M-12V
advertisement
Manufacturer No:
TXD2SS-2M-12V
HK JDW NO:
590-TXD2SS-2M-12V
Package:
Datasheet:
TXD2SS-2M-12V
Description:
Low Signal Relays - PCB 1A 12VDC 250MW SMD RELAY
Step5Bar-code shipping tag
TXD2SS-2M-12V
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    TX-D
  • JESD-609 Code
    e4
    4 (72 Hours)
  • Termination
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form D)
  • Coil Resistance
    576Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    20.8mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    250mW
  • Coil Power
    250mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V