  • TXD2SS-2M-1.5V-Z
TXD2SS-2M-1.5V-Z
advertisement
Manufacturer No:
TXD2SS-2M-1.5V-Z
HK JDW NO:
590-TXD2SS-2M-1.5V-Z
Package:
Datasheet:
TXD2SS-2M-1.5V-Z
Description:
Low Signal Relays - PCB 1A 1.5VDC 250MW SMD RELAY
Step5Bar-code shipping tag
TXD2SS-2M-1.5V-Z
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    4 (72 Hours)
  • Termination
    EAR99
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form D)
  • Coil Resistance
    9Ohm
  • Coil Voltage
    1.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    167mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    1.13VDC
  • Power Consumption
    250mW
  • Coil Power
    250mW
  • Must Release Voltage
    0.15VDC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V