  • TXD2SS-24V-X
TXD2SS-24V-X
advertisement
Manufacturer No:
TXD2SS-24V-X
HK JDW NO:
590-TXD2SS-24V-X
Package:
Datasheet:
TXD2SS-24V-X
Description:
Low Signal Relays - PCB 2A 24VDC 230MW SMD RELAY
Step5Bar-code shipping tag
TXD2SS-24V-X
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    TX-D
  • JESD-609 Code
    e4
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    EAR99
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Coil Resistance
    2.5kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    9.6mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    230mW
  • Coil Power
    230mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    3000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC