  • TXD2SA-L-4.5V-Z
TXD2SA-L-4.5V-Z
advertisement
Manufacturer No:
TXD2SA-L-4.5V-Z
HK JDW NO:
590-TXD2SA-L-4.5V-Z
Package:
Datasheet:
TXD2SA-L-4.5V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5VDC
Step5Bar-code shipping tag
TXD2SA-L-4.5V-Z
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    TX-D
  • Pbfree Code
    yes
    4 (72 Hours)
  • Termination
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    135Ohm
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    33.3mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    3.38VDC
  • Power Consumption
    150mW
  • Coil Power
    150mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V