  • TXD2-L-12V
TXD2-L-12V
advertisement
Manufacturer No:
TXD2-L-12V
HK JDW NO:
590-TXD2-L-12V
Package:
Datasheet:
TXD2-L-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
TXD2-L-12V
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    TX-D
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    BSI; CSA; EN; UL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Coil Resistance
    960Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    12.5mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    150mW
  • Coil Power
    150mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V