  • TXD2-4.5V-4
TXD2-4.5V-4
advertisement
Manufacturer No:
TXD2-4.5V-4
HK JDW NO:
590-TXD2-4.5V-4
Package:
Datasheet:
TXD2-4.5V-4
Description:
Electromechanical Relay DPDT 1A 4.5VDC 101Ohm Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
TXD2-4.5V-4
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    TX-D
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    BSI; CSA; EN; UL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Coil Resistance
    72Ohm
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    10VDC -Max
  • Coil Current
    62.5mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    3.38VDC
  • Contact Rating (Current)
    10mA
  • Must Release Voltage
    0.45VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V