  • TXD2-2M-24V
TXD2-2M-24V
advertisement
Manufacturer No:
TXD2-2M-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TXD2-2M-24V
Package:
Datasheet:
TXD2-2M-24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TXD2-2M-24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    TX-D
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    PC Pin
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form D)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.13kOhm
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    11.3mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    270mW
  • Coil Power
    270mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    500 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    3000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@110VDC
  • Length - Termination
    0.0035 inch