  • TX2SA-L2-24V-1-X
TX2SA-L2-24V-1-X
advertisement
Manufacturer No:
TX2SA-L2-24V-1-X
HK JDW NO:
590-TX2SA-L2-24V-1-X
Package:
Datasheet:
TX2SA-L2-24V-1-X
Description:
Electromechanical Relay 24VDC 3.84KOhm 1A DPDT (15x9.4x8.4)mm SMD High Sensitivity Relay
Step5Bar-code shipping tag
TX2SA-L2-24V-1-X
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    TAPE AND REEL
  • Depth
    9.4mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    2.88kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    220VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@220VDC
  • Length
    15mm