  • TX2SA-12V-1-Z
TX2SA-12V-1-Z
advertisement
Manufacturer No:
TX2SA-12V-1-Z
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TX2SA-12V-1-Z
Package:
Datasheet:
TX2SA-12V-1-Z
Description:
Electromechanical Relay DPDT 1A 12VDC 1.028KOhm Surface Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TX2SA-12V-1-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    TX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    1.03kOhm
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    11.7mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Coil Power
    140mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    2000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@220VDC