  • TX2-LT-24V
TX2-LT-24V
advertisement
Manufacturer No:
TX2-LT-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TX2-LT-24V
Package:
DIP
Datasheet:
TX2-LT-24V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TX2-LT-24V
    Select All
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    2.4V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    10
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    2000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC
  • Body Height
    8.2mm
  • Length - Termination
    0.0035 inch
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    TX
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.2mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Current Rating
    2A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    2.88kOhm
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA