  • TWAB117M075SBSZ0000
TWAB117M075SBSZ0000
advertisement
Manufacturer No:
TWAB117M075SBSZ0000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TWAB117M075SBSZ0000
Package:
Datasheet:
Description:
110μF 2-Termination POLARIZED 0.002mA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TWAB117M075SBSZ0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    TWA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Capacitance
    110μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TRAY
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39006
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    Tantalum
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    990mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    1300 mΩ
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm