  • TVS3300DRVR
TVS3300DRVR
advertisement
Manufacturer No:
TVS3300DRVR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TVS3300DRVR
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 7
Purchasing and Inquiry
TVS3300DRVR Description
To safeguard systems from strong power transients or lightning strikes, the TVS3300 reliably shunts up to 35 A of IEC 61000-4-5 fault current. The product provides a remedy for the typical industrial signal line EMC requirement to withstand up to 1 kV IEC 61000-4- 5 open circuit voltage connected over a 42 impedance. In order to provide precise flat clamping during a malfunction and keep system exposure below 40 V, the TVS3300 employs a special feedback mechanism. In order to reduce system costs and complexity without compromising robustness, designers can securely choose system components with a lower voltage tolerance thanks to the tight voltage regulation.
TVS3300DRVR Features
  • IEC 61000-4-5: Protection Against 1 kV, 42
  • Industrial signal lines' surge test
  • 40 V Max Clamping Voltage @ 35 A for 8/20 s Surge Current
  • 33 V is the standoff voltage.
TVS3300DRVR Applications
• Commercial Sensors
• I/O PLC modules
• Digital switching lines or 24 V power lines
• Loops 4/20 mA
• Equipment
• Medical Supplies
• Auto-Driving
Step5Bar-code shipping tag
TVS3300DRVR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    Mixed Technology
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TVS3300
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Number of Circuits
    1
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    33V
  • Breakdown Voltage-Min
    34V
  • Voltage - Clamping
    40V
  • Breakdown Voltage-Max
    39V
  • Height
    800μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm