  • TV02W121-G
TV02W121-G
advertisement
Manufacturer No:
TV02W121-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-TV02W121-G
Package:
SOD-123
Datasheet:
TV02W121-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TV02W121-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.04A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    193V
  • Reverse Standoff Voltage
    120V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    133V