  • TSM60NB380CP ROG
TSM60NB380CP ROG
advertisement
Manufacturer No:
TSM60NB380CP ROG
HK JDW NO:
799-TSM60NB380CP ROG
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TSM60NB380CP ROG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Digi-Reel® 380m Ω @ 2.85A, 10V ±30V 795pF @ 100V 19.4nC @ 10V 600V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 17750
Step5Bar-code shipping tag
TSM60NB380CP ROG
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    83W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380m Ω @ 2.85A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    795pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    19.4nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9.5A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.38Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    28.5A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V