  • TS250-130-RB-2
TS250-130-RB-2
advertisement
Manufacturer No:
TS250-130-RB-2
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-TS250-130-RB-2
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
TS250-130-RB-2 Overview
Into SMD/SMT packages, PTC thermistors are put to prevent damage. Having a Tape & Reel package ensures safety while using these PTC thermistors. ldeally, the PTC thermistors should operate at -40°C. It is important that the operation temperature of this thermistor does not exceed 85°C. PTC thermistor terminations are 2. As a result, when the PTC thermistors are operating, they could supply a voltage of 60V. PTC thermistors have been designed for a current of 3A. These thermistors were rated for 60V voltage in the DC circuit. PTC thermistors have been rated as having a 1.1W output heat. It is recommended that the current flowing through PTC thermistors should not exceed 3A.
TS250-130-RB-2 Features
Package / Case: SMD/SMT
Terminal Shape: FLAT
TS250-130-RB-2 Applications
There are a lot of TE Connectivity TS250-130-RB-2 PTC Thermistors applications.
  • Thermal threshold detection
  • Data Communication Equipment
  • HVAC
  • Mobile Phones
  • Personal Computers
  • Solid state drives
  • System Thermal Management
  • Automotive electronics
  • Building automation
  • Motor protection
Step5Bar-code shipping tag
TS250-130-RB-2
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESISTANCE RANGE(MIN-MAX): 9.0-12.0
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    PTC RESETTABLE FUSE
  • Current Rating
    3A
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.1W
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • ELV
    Compliant
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Hold Current
    130mA
  • Current Rating (Max)
    3A
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Trip Current
    260mA
  • Length
    9.4mm