  • TRJD475M050R0600
TRJD475M050R0600
advertisement
Manufacturer No:
TRJD475M050R0600
HK JDW NO:
66-TRJD475M050R0600
Description:
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0018mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TRJD475M050R0600
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
    e3
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0018mA
  • Ripple Current
    450mA
  • Tan Delta
    0.045
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    600 mΩ
  • Height
    2.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm