  • TRF250-184
TRF250-184
advertisement
Manufacturer No:
TRF250-184
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TRF250-184
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
TRF250-184
Description:
PTC RESET FUSE 100V 184MA RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
TRF250-184
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    0°C~85°C
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2011
  • Series
    PolySwitch®, TRF250
  • Size / Dimension
    0.303Dia x 0.181 T 7.70mmx4.60mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymeric
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    10A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    184mA
  • Voltage - Max
    100V 250V Int
  • Time to Trip
    1.3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    1.2Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    3.1Ohm
  • Current - Trip (It)
    1A
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm