  • TRF250-120T-RF-B-0.5-2
TRF250-120T-RF-B-0.5-2
advertisement
Manufacturer No:
TRF250-120T-RF-B-0.5-2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TRF250-120T-RF-B-0.5-2
Package:
Radial, Disc
Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TRF250-120T-RF-B-0.5-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PolySwitch®, TRF250
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.181W 6.50mmx4.60mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymeric
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    3A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    120mA
  • Voltage - Max
    60V 250V Int
  • Time to Trip
    900ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    6Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    16Ohm
  • Current - Trip (It)
    240mA
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm