  • TRF250-090UT
TRF250-090UT
advertisement
Manufacturer No:
TRF250-090UT
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TRF250-090UT
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
TRF250-090UT
Description:
PTC RESET FUSE 60V 90MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TRF250-090UT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PolySwitch®, TRF250
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Current - Max
    3A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    90mA
  • Voltage - Max
    60V 250V Int
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    8Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    18Ohm
  • Current - Trip (It)
    180mA