  • TQ2SL-L-4.5V-X
TQ2SL-L-4.5V-X
advertisement
Manufacturer No:
TQ2SL-L-4.5V-X
HK JDW NO:
590-TQ2SL-L-4.5V-X
Package:
Datasheet:
TQ2SL-L-4.5V-X
Step5Bar-code shipping tag
TQ2SL-L-4.5V-X
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    EAR99
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    14mm
  • Body Breadth
    9 mm
  • Physical Dimension
    14mm x 9mm x 5.6mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    289Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@125VAC
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    15.6mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    3.38VDC
  • Power Consumption
    70mW
  • Coil Power
    70mW
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
    0.8 dB
  • Body Height
    5.6mm