  • TQ2-L2-12V-3
TQ2-L2-12V-3
advertisement
Manufacturer No:
TQ2-L2-12V-3
HK JDW NO:
590-TQ2-L2-12V-3
Package:
Datasheet:
TQ2-L2-12V-3
Description:
RELAY TELECOM DPDT 1A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
TQ2-L2-12V-3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    TQ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    14mm
  • Body Breadth
    9 mm
  • Physical Dimension
    14mm x 9mm x 5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Contact Current(AC)-Max
    0.5A
  • Coil Resistance
    720Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .5A@125VAC
  • Operate Time
    3ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    3 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Coil Power
    200mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Body Height
    5mm