  • TQ2-2M-4.5V
TQ2-2M-4.5V
advertisement
Manufacturer No:
TQ2-2M-4.5V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TQ2-2M-4.5V
Package:
Datasheet:
TQ2-2M-4.5V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TQ2-2M-4.5V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~50°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TQ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    14mm
  • Body Breadth
    9 mm
  • Physical Dimension
    14mm x 9mm x 5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form D)
  • Relay Type
    Telecom
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    101Ohm
  • Operate Time
    3ms
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    44.4mA
  • Release Time
    3 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    3.6VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    0.45VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.6 dB
  • Body Height
    5mm