  • TPSV227K016S0150
TPSV227K016S0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSV227K016S0150
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSV227K016S0150
Package:
2924
Datasheet:
TPSV227K016S0150
Description:
220μF 150mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0352mA Tape & Reel (TR) 2924
Step5Bar-code shipping tag
TPSV227K016S0150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    2924
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    3.55mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm