  • TPSV227K016H0075
TPSV227K016H0075
advertisement
Manufacturer No:
TPSV227K016H0075
HK JDW NO:
66-TPSV227K016H0075
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
220μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 75mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 2.5μA Tape & Reel (TR) Molded
Step5Bar-code shipping tag
TPSV227K016H0075
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.5μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    3.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm