  • TPSMP18HM3/85A
TPSMP18HM3/85A
advertisement
Manufacturer No:
TPSMP18HM3/85A
HK JDW NO:
884-TPSMP18HM3/85A
Package:
DO-220AA
Datasheet:
TPSMP18HM3/85A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPSMP18HM3/85A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-220AA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15.1A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    26.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    14.5V
  • Peak Pulse Current
    15.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    14.5V
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    18V
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.2V