  • TPSMB24CA-VR
TPSMB24CA-VR
advertisement
Manufacturer No:
TPSMB24CA-VR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TPSMB24CA-VR
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
TPSMB24CA-VR
Description:
TVS SURF MT DO214AA AEQ101 TR
Step5Bar-code shipping tag
TPSMB24CA-VR
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TPSMB-VR
  • JESD-609 Code
    e3
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    38.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    24V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W