  • SMA6J12A-E3/61
SMA6J12A-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMA6J12A-E3/61
HK JDW NO:
884-SMA6J12A-E3/61
Datasheet:
SMA6J12A-E3/61
Description:
Quantity:
In Stock : 5132
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMA6J12A-E3/61
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMA6J
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    4000W 4kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    157A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    23.5V
  • Clamping Voltage
    23.5V
  • Peak Pulse Current
    157A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    31A
  • Peak Pulse Power
    4kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    13.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    13.3V