  • TPSC686K016H0200
TPSC686K016H0200
advertisement
Manufacturer No:
TPSC686K016H0200
HK JDW NO:
66-TPSC686K016H0200
Package:
Datasheet:
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 200mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 6.8μA Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 598
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TPSC686K016H0200
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    6.8μA
  • Ripple Current
    742mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm