  • TPSC156K020R0450
TPSC156K020R0450
advertisement
Manufacturer No:
TPSC156K020R0450
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSC156K020R0450
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSC156K020R0450 Overview
TPSC156K020R0450 Features
a leakage current of 3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSC156K020R0450 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC156K020R0450 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Consumer
  • General purpose
  • ABS
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSC156K020R0450
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    3μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm