  • TPS797285DCKT
TPS797285DCKT
advertisement
Manufacturer No:
TPS797285DCKT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS797285DCKT
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
Power Good Fixed TPS797285 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 13009
Step5Bar-code shipping tag
TPS797285DCKT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    318mW
  • Technology
    PMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS797285
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    318mW
  • Quiescent Current
    1μA
  • Control Features
    Power Good
  • Accuracy
    4 %
  • Max Output Voltage
    2.85V
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    2μA
  • PSRR
    50dB (100Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.105V
  • Min Output Voltage
    2.85V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Bias Current
    1.2μA
  • Output Voltage Accuracy
    4 %
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm