  • TPS793285YEQR
TPS793285YEQR
advertisement
Manufacturer No:
TPS793285YEQR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS793285YEQR
Package:
5-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
TPS793285YEQR
Description:
Enable Fixed TPS793285 PMIC 5 5-UFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 12361
Step5Bar-code shipping tag
TPS793285YEQR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    220μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 200mA
  • PSRR
    70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    285mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    170μA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    530mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TPS793285
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    180μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.85V