  • TPS79101DBVRQ1
TPS79101DBVRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS79101DBVRQ1
HK JDW NO:
815-TPS79101DBVRQ1
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
Enable Adjustable 0.95mm TPS79101 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6 SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 12265
Step5Bar-code shipping tag
TPS79101DBVRQ1
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Number of Terminations
    6
  • Max Power Dissipation
    561mW
  • Technology
    BICMOS
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS79101
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    5.5V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    100mA
  • Power Dissipation
    561mW
  • Quiescent Current
    200μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    250μA
  • Reference Voltage
    1.2246V
  • Dropout Voltage
    38mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.038V
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Min Current Limit
    285mA
  • Input Bias Current
    170μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm