  • TPS79101DBVRG4
TPS79101DBVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS79101DBVRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS79101DBVRG4
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
Enable Adjustable 0.95mm TPS79101 PMIC 6 SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 23735
Step5Bar-code shipping tag
TPS79101DBVRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Power Rating
    561mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    561mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPS79101
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    5.5V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    561mW
  • Quiescent Current
    200μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    250μA
  • Reference Voltage
    1.2246V
  • Dropout Voltage
    38mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.038V
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Min Current Limit
    285mA
  • Input Bias Current
    170μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm