  • TPS77501DRG4
TPS77501DRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS77501DRG4
HK JDW NO:
815-TPS77501DRG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Adjustable PMIC 8 SOIC
Quantity:
In Stock : 13490
Step5Bar-code shipping tag
TPS77501DRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    904mW
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Voltage - Output
    5.5V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Current - Input Bias
    85μA
  • Max Input Voltage
    10V
  • Dropout Voltage
    169mV
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Min Current Limit
    1.2A
  • Voltage Reference
    1.1834V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C