  • TPS73501DRBR
TPS73501DRBR
advertisement
Manufacturer No:
TPS73501DRBR
HK JDW NO:
815-TPS73501DRBR
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS73501DRBR
Description:
Enable Adjustable 0.65mm Gold TPS73501 PMIC 8 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 705
Step5Bar-code shipping tag
TPS73501DRBR
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    6V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Quiescent Current
    40μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    6V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    65μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • PSRR
    66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Reference Voltage
    1.208V
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Min Output Voltage
    1.25V
  • Voltage - Output (Max)
    6V
  • Min Current Limit
    800mA
  • Input Bias Current
    46μA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    880μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    2.5W
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    0.65mm