  • TPS73250DBVTG4
TPS73250DBVTG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS73250DBVTG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS73250DBVTG4
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 5 SOT-23
Quantity:
In Stock : 8896
Step5Bar-code shipping tag
TPS73250DBVTG4
  • Package / Case
    SOT-23
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    560mW
  • Power Dissipation
    560mW
  • Current - Output
    250mA
  • Quiescent Current
    400μA
  • Accuracy
    1 %
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output
    5V
  • Output Voltage 1
    5V
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Current - Input Bias
    400μA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Dropout Voltage
    40mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.04V
  • Min Output Voltage
    5V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Min Current Limit
    250mA
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %
  • Length
    2.9mm