  • TPS731125DBVR
TPS731125DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS731125DBVR
HK JDW NO:
815-TPS731125DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed Tin TPS731125 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4393
Step5Bar-code shipping tag
TPS731125DBVR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    560mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TPS731125
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    750μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    560mW
  • Quiescent Current
    400μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Max Output Voltage
    1.25V
  • Output Voltage 1
    1.25V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    550μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    30mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.03V
  • Min Output Voltage
    1.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Min Current Limit
    150mA
  • Input Bias Current
    400μA
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm