  • TPS728185315DRVRG4
TPS728185315DRVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS728185315DRVRG4
HK JDW NO:
815-TPS728185315DRVRG4
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed TPS728185315 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10703
Step5Bar-code shipping tag
TPS728185315DRVRG4
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Power Rating
    370mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    1.54W
  • Technology
    PMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TPS728185315
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    120μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    1.54W
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Max Output Voltage
    3.15V
  • Output Voltage 1
    3.15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.85V 3.15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 200mA
  • PSRR
    65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Min Output Voltage
    1.85V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    240mA
  • Input Bias Current
    45μA
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    750μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm