  • TPS7250QPWRG4
TPS7250QPWRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS7250QPWRG4
HK JDW NO:
815-TPS7250QPWRG4
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
Fixed 0.65mm PMIC 8 TSSOP
Quantity:
In Stock : 6074
Step5Bar-code shipping tag
TPS7250QPWRG4
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    PMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    525mW
  • Current - Output
    250mA
  • Quiescent Current
    180μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output
    5V
  • Output Voltage 1
    5V
  • Min Input Voltage
    5.41V
  • Current - Input Bias
    180μA
  • Max Input Voltage
    10V
  • Dropout Voltage
    190mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.312V
  • Min Output Voltage
    5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.035%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm