  • TPS72101DBVR
TPS72101DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS72101DBVR
HK JDW NO:
815-TPS72101DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Adjustable Gold TPS72101 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4556
Step5Bar-code shipping tag
TPS72101DBVR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    555mW
  • Technology
    PMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Base Part Number
    TPS72101
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    850μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    555mW
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    570μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.24V @ 150mA
  • PSRR
    48dB (100Hz)
  • Reference Voltage
    1.225V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Min Output Voltage
    1.22V
  • Min Current Limit
    175mA
  • Input Bias Current
    85μA
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm