  • TPS720105DRVR
TPS720105DRVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS720105DRVR
HK JDW NO:
815-TPS720105DRVR
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed TPS720105 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 97120
Step5Bar-code shipping tag
TPS720105DRVR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    1.58W
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS720105
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    80μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    4.5V
  • Output Voltage
    1.05V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    350mA
  • Quiescent Current
    30μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    1.05V
  • Output Voltage 1
    1.05V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 350mA
  • PSRR
    85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.11V
  • Min Output Voltage
    1.05V
  • Min Current Limit
    420mA
  • Input Bias Current
    38μA
  • Height
    800μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm