  • TPS71921-22DRVR
TPS71921-22DRVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS71921-22DRVR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS71921-22DRVR
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS71921-22DRVR
Description:
Enable Fixed TPS71921 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 26255
Step5Bar-code shipping tag
TPS71921-22DRVR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1.053W
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TPS71921
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    2.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    1.053W
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Max Output Voltage
    2.1V
  • Output Voltage 1
    2.1V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.1V 2.2V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    160μA
  • PSRR
    63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Min Output Voltage
    2.1V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    240mA
  • Input Bias Current
    90μA
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 2
    2.2V
  • Height
    800μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm