  • TPS715A33DRVTG4
TPS715A33DRVTG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS715A33DRVTG4
HK JDW NO:
815-TPS715A33DRVTG4
Description:
Fixed PMIC 8
Quantity:
In Stock : 5455
Step5Bar-code shipping tag
TPS715A33DRVTG4
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    PMOS
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    80mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    1.54W
  • Current - Output
    80mA
  • Quiescent Current
    3μA
  • Accuracy
    4 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Input Bias
    3.2μA
  • Max Input Voltage
    24V
  • Dropout Voltage
    670mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.67V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Min Current Limit
    160mA
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2mm