  • TPS61097A-33DBVR
TPS61097A-33DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS61097A-33DBVR
HK JDW NO:
815-TPS61097A-33DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5 Terminals 0.9V 5-Pin TPS61097 DC DC Voltage Regulator BATTERY CHARGE CONTROLLER 1 Outputs Tape & Reel (TR) 200mA Switch SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 1025
Step5Bar-code shipping tag
TPS61097A-33DBVR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    13.012431mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS61097
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    0.9V
  • Input Voltage-Nom
    1.2V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA Switch
  • Quiescent Current
    7μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    HYSTERETIC CURRENT MODE
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switching Frequency-Max
    2000kHz
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm