  • TPS61003DGS
TPS61003DGS
advertisement
Manufacturer No:
TPS61003DGS
HK JDW NO:
815-TPS61003DGS
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
10 Terminals 0.8V 10-Pin TPS61003 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 1.3A Switch 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 8937
Step5Bar-code shipping tag
TPS61003DGS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    23.700201mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TPS61003
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Voltage - Input (Min)
    0.8V
  • Input Voltage-Nom
    1.2V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.3A Switch
  • Quiescent Current
    50μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm