  • TPS549D22RVFT
TPS549D22RVFT
advertisement
Manufacturer No:
TPS549D22RVFT
HK JDW NO:
815-TPS549D22RVFT
Package:
40-PowerLFQFN
Datasheet:
Description:
40 Terminals 4.5V 40-Pin TPS549D22 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Selectable Tape & Reel (TR) 40A 40-PowerLFQFN
Purchasing and Inquiry
TPS549D22RVFT Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package. As you can see, this harley voltage regulator contains 40 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The harley voltage regulator is available as a 40-PowerLFQFN package to save space. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. The adjusting voltage regulator generates Adjustable output. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. Voltage regulator's switching frequency reaches Selectable. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 4.5V as an input voltage. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 0.6V. Featuring a 40A output current, dc to dc voltage regulator offers maximum design flexibility. There is a maximum input voltage of 22V for this voltage regulator 12v. 260 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 4.5V is provided. In the particular voltage regulators, the TPS549D22 family is represented. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 5.5V volts. To operate the voltage regulator 12v, 40 pins are required. As a member of the SWIFT?, D-CAP3?, Eco-Mode? family of DC/DC regulators, this part is prominent in many specifications. No external factors affect how much current harley voltage regulator consumes.
TPS549D22RVFT Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
40 pins
TPS549D22RVFT Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS549D22RVFT Voltage Regulators applications.
  • Servo drive system
  • Experimental setup
  • Driver circuits
  • Printing equipment
  • Industrial robots
  • Remotely powered electric motors
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Telecommunications equipment
  • Flaw detection equipment
  • Computer-related products
Step5Bar-code shipping tag
TPS549D22RVFT
  • Current - Output
    40A
  • Quiescent Current
    2mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Frequency - Switching
    Selectable
  • Height
    1.52mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness
    1.46mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    40-PowerLFQFN
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS549D22
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    22V
  • Output Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    4.5V