  • TPS548A20RVER
TPS548A20RVER
advertisement
Manufacturer No:
TPS548A20RVER
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS548A20RVER
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
28 Terminals 1.5V 28-Pin TPS548A20 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Selectable Tape & Reel (TR) 15A 28-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6566
Step5Bar-code shipping tag
TPS548A20RVER
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    TPS548A20
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    1.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    15A
  • Quiescent Current
    1.35mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    Selectable
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Output (Max)
    5.5V
  • Height
    1mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.5mm