  • TPS2100DBVR
TPS2100DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS2100DBVR
HK JDW NO:
815-TPS2100DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
TPS2100DBVR
Purchasing and Inquiry
TPS2100DBVR Overview
A SC-74A, SOT-753 case is included. Tape & Reel (TR) cases are suitable for packing the part. In this case, the part is mounted in the Surface Mount direction. We give it a voltage of 2.7V~4V. It is not allowed for this component to operate below -40°C~70°C degrees. It fits perfectly with the component connected to Handheld/Mobile Devices. Source Selector Switch is the category for the device. A type of FET known as N and P-Channel is a type of FET that can be recognized by its symbol, which can be found on the package. There are 5 terminations available in the part. In this case, 5 pins have been used to design it. Using TPS2100 as a basis, the part is constructed. It is powered by 3.3V to deliver its perfomance. Run 260 using this part's peak reflow temperature. In this case, the part belongs to the Power Management Circuits family. It is important to note that the part has 5 pins. In order to reach the maximum supply voltage, Vsup has to reach a value of 4V. A 1 output is available on the board. It is recommended to mount the part by Surface Mount. A chip can work when its output current drops below 500mA 10mA. An input voltage over 4V V can be used with this chip. With an input voltage less than 2.7V V, the chip can be used. The output current that can be delivered to the component is determined by the 500mA value. When supplied with a voltage of 4V, this device will function. In order to run the part, it needs 2 inputs. 375mOhm is the range in which the device's resistance should remain.
TPS2100DBVR Features
in a SC-74A, SOT-753 case
FET Type: N and P-Channel
5 terminations
Peak Reflow Temperature (Cel) : 260
1 outputs
operate supply voltage at 4V
2 inputs
TPS2100DBVR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2100DBVR Ideal Diode controller applications.
  • Power Tools
  • Camera ECU
  • Modems
  • Motor drives
  • Automotive USB hubs
  • Alternator
  • Active ORing for redundant power
  • PCs
  • Automotive infotainment systems - head unit,telematics control unit
  • Head Unit
Step5Bar-code shipping tag
TPS2100DBVR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    13.012431mg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Source Selector Switch
  • Resistance
    375mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Handheld/Mobile Devices
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    309mW
  • Voltage - Supply
    2.7V~4V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    TPS2100
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    4V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    4V
  • Number of Channels
    2
  • Current - Output (Max)
    500mA 10mA
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Power Dissipation
    309mW
  • Output Current
    500mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Propagation Delay
    370 μs
  • Turn On Delay Time
    370 μs
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • FET Type
    N and P-Channel
  • Number of Inputs
    2
  • Max Input Voltage
    4V
  • Nominal Input Voltage
    4V
  • Ratio - Input:Output
    2:1
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm