  • TPS2010AD
TPS2010AD
advertisement
Manufacturer No:
TPS2010AD
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS2010AD
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
N-Channel PMIC TPS2010 8 Pin 3.3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
TPS2010AD Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tube.In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is included.Surface Mount is the mounting type of the LED driver.This switch is of type General Purpose.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~125°C TJ.It uses a supply voltage of Not Required to operate.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.It belongs to the TPS2010 family.It consists of 8 terminations in total.The 8 pins are used for the operation of the system.It is important to note that the LED driving board has 1 functions.To meet the operation criteria, the maximum output current drops to 200mA.As long as the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved.8 pins are equipped with it.There is 50mOhm resistance on the LED driver.In this case, the output current is set to 200mA.It uses an analog IC, which is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.A total of 1 channels are available for you to choose from.For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 5.5V.Its maximum input voltage is 5.5V volts.There is a minimum input voltage of 2.7V volts.It requires 500nA current to operate.A total of 1 inputs are available.
TPS2010AD Features
Supplied from 3.3V
Resistance of 50mOhm
1 channels
TPS2010AD Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2010AD Power Switches ICs applications.
  • Smart Phones, Feature Phones
  • HDD, SSD
  • Portable Devices
  • PDAs
  • Low Voltage I/O System Power
  • Notebook and Tablet Computers
  • PC Cards
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Various applications equipped with buttons
  • Hot Swaps
Step5Bar-code shipping tag
TPS2010AD
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TPS2010AD.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    725mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    TPS2010
  • Pin Count
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    On/Off
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Nominal Supply Current
    73μA
  • Output Configuration
    High Side
  • Output Current
    200mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    73μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    20 ms
  • Switch Type
    General Purpose
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Number of Inputs
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Turn-Off Delay Time
    40 ms
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    2.7V~5.5V
  • Min Current Limit
    220mA
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
  • Rds On (Typ)
    30m Ω
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm